UKS   ŻAK    NOWY SĄCZ - KOSZYKÓWKA KOBIET

 

I.    Uczniowski Klub Sportowy Żak przy SP-15 w Nowym Sączu

                      33-300 Nowy Sącz ul. 29 Listopada 22

 

      Zarejestrowany w ewidencji UKS- ów w U. Miasta N. Sącza pod nr 3 dn. 26.05.1994

 

      Rok założenia 1994 – w obecnym roku obchodzimy jubileusz 25 lecia działalności

 

      Zarząd : Marek Kroczek                   - prezes

                      Tadeusz Wieczorek           - wiceprezes

                      Leszek Obrzut                   - sekretarz

                      Dawid Kopiec                   - członek zarządu

                      Iwona Kamińska                - członek zarządu

                      Witosław Mikołajczyk      - członek zarządu

                      Tomasz Obrzut                  - członek zarządu    

 

II. Klub zajmuje się szkoleniem sportowym w zakresie koszykówki kobiet we wszystkich  kategoriach wiekowych od mini-koszykówki do rozgrywek II ligi seniorek. Ponadto stanowi kontynuację pracy dzieci z klas sportowych  prowadzonych w SP- 15 zapewniając im organizacyjny i  finansowy udział  w rozgrywkach ligowych w ramach ogólnopolskiego systemu współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży Ministerstwa Sportu i Turystyki. Integralnym elementem szkolenia jest funkcjonujący w oparciu o klasy sportowe SP-15 Koszykarski Ośrodek Szkolenia Sportowego Młodzieży PZKosz. Jest to projekt wspólny Ministerstwa Sportu i Turystyki i PZKosz i ma charakter elitarny – tylko 21 tego typu ośrodków żeńskiej koszykówki  w Polsce. Zaproszenie do projektu otrzymały kluby, które w ostatnich latach najlepiej pracowały z młodzieżą. Ośrodek funkcjonuje od 2015 roku , otrzymał pozytywną ocenę  i propozycję  kontynuacji na rok 2019.

 

HISTORIA  :

 

          Uczniowski Klub Sportowy ŻAK został założony w 1994 roku i pracuje nieprzerwanie od 25 lat do chwili obecnej. Posiada całą piramidę szkoleniową od mini-koszykówki do klasy seniorek , grających aktualne na poziomie rozgrywek   II Ligi w  grupie małopolsko- śląsko- świętokrzysko- podkarpackiej. Wychował kilka reprezentantek kraju oraz wiele kadrowiczek Reprezentacji Małopolski w różnych kategoriach wiekowych. W sezonie sportowym 2018/19 szkoli około 90 zawodniczek , z czego 59 posiada licencje PZKosz i KOZkosz uprawniające do gry w rozgrywkach ogólnopolskiego systemy współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży.

             Na szczególna uwagę zasługuje fakt , że nasza wychowanka- Paulina Gajdosz  po zakończeniu kariery zawodniczej osiąga wybitne sukcesy w karierze sędziowskiej  - jest jedyną  w historii w Polsce kobietą posiadającą uprawnienia sędziego międzynarodowego FIBa  / tylko 11 sędziów w Polsce ma takie uprawnienia/. W bieżącym sezonie otrzymała już 5 nominacji do sędziowania  Euroligi kobiet , wiele meczów ekstraligi kobiet i mężczyzn , a także sędziowała ważne spotkania międzynarodowe np. mecz towarzyski mężczyzn  Hiszpania – Francja.

 

OGÓLNOPOLSKI  SYSTEM  WSPÓŁZAWODNICTWA SPORTOWEGO DZIECI I MŁODZIEŻY:

 

Klub co roku wypracowuje punkty „ ministerialne” co wśród klubów z Nowego Sącza każdorazowo  klasyfikuje go na wysokich pozycjach. Oto wyniki ostatnich pięciu lat:

SZTAB SZKOLENIOWY W SEZONIE SPORTOWYM  2018/2019 :

 

Rozgrywki ligowe:

 

Leszek Obrzut-  trener II klasy koszykówki , instruktor LA , nauczyciel dyplomowany, trener główny w KOSSM PZKosz

Dawid Kopiec-  trener II klasy koszykówki , nauczyciel dyplomowany

Tomasz Obrzut- trener II klasy koszykówki , trener personalny, nauczyciel kontraktowy, trener przygotowania motorycznego KOSSK PZKosz

Piotr Prusak- fizjoterapeuta KOSSM PZkosz

 

Grupy naborowe, klasy sportowe SP- 15

 

Iwona Gieniec –  trener II klasy koszykówki  , nauczyciel dyplomowany

Marek Kroczek - trener II klasy LA  , nauczyciel dyplomowany

Leszek Rembiasz -  trener II klasy LA  , nauczyciel dyplomowany

 

NAJWAŻNIEJSZE OSIĄGNIĘCIA KLUBU

 

- awans do I ligi w sezonie 2016/2017   Bydgoszcz

 

- srebrny medal Mistrzostwach Polski Szkół Gimnazjalnych   Kołobrzeg       2014

 

- IV miejsce Finał Mistrzostw Polski Dzieci U- 12                    Elbląg                  2011

- IV miejsce Finał Mistrzostw Polski Młodziczek U- 14           Żyrardów            2012

- VI miejsce Finał Mistrzostw Polski Juniorek U- 18                Gdynia                2004

- VI miejsce Finał Mistrzostw Polski Juniorek U-18                 Kórnik                 2015

- VII miejsce Mistrzostw Polski kadetek U- 16                         Żyrardów            2014

- IV miejsce w I lidze seniorek                                                                                 2010

- półfinał Mistrzostw Polski Juniorek  U-18                              Szczecin              2006

- półfinał Mistrzostw Polski Juniorek Starszych U- 20            Nowy Sącz           2006

- półfinał Mistrzostw Polski Kadetek U- 16                              Gorzów Wlkp      2002

 

 

ZAWODNICZKI    W    KADRACH     POLSKI

 

2003   Paulina Gajdosz          U- 16  reprezentantka Polski na mistrzostwach Europy  Kadetek U- 16   Węgry

2014    Natalia Popiół             U- 14

            Sabina Kosakowska    U- 16

            Anna Orzeł                  U- 16

 

2015    Natalia  Popiół            U- 16

            Anna Orzeł                 U-18

            Aleksandra Jojczyk    U-14

 

2016   Natalia Popiół        U- 16  zawodniczka pierwszej piątki Kadry Polski, która zdobyła mistrzostwo Europy dywizji B                                                            w Oradeii

 

2017  Natalia Popiół         U- 18

 

2018  Natalia Popiół         U- 20

 

ZAWODNICZKI    W    KADRACH     MAŁOPOLSKI

 

2000    Joanna Gajdosz, Paulina Gajdosz

 

2001    Beata Golińska Joanna Gajdosz                                                w roczniku 1996

            Paulina Gajdosz, Angelika Krężel, Dominika Niemas             w roczniku 1987

 

2002    Paulina Gajdosz, Angelika Krężel, Dominika Niemas             w roczniku 1987

            Joanna Janczyk, Kinga Krężel, Justyna zając, Anna Gołąb      w roczniku 1988

 

2003    Joanna Janczyk

 

2004    Ilona Kowalczyk

 

2005    Ilona Kowalczyk, Angelika Cempa

 

2006     Biernacka Olga, Kowalczyk Ilona

 

2007     Gurgul Justyna, Gajdosz Klaudia

 

2008     Binek Barbara , Olesiak Martyna, Król Klaudia

 

2009     Paulina Lipińska , Daniela Ruchała

 

2010     Paulina Lipińska, Martyna Olesiak

 

2011     Martyna Czop

 

2013  Anna Orzeł , Sabina Kosakowska, Sonia Frojdenfal      w roczniku  1998

          Diana Koszkowska , Oliwia Kukulak , Natalia Popiół    w roczniku 1999

2014     Wiktoria Feryńska, Katarzyna Nowak, Anna Grzyb

 

2015     Katarzyna Nowak, Karolina Gródek, Aleksandra Jojczyk

 

2016    Martyna Sommer

 

2017    Oliwia Smółka, Laura Koral, Aleksandra Michalczyk

 

2018    Aleksandra Michalczyk, Oliwia Laciuga, Julia Baczyńska

 

2019    Aleksandra Michalczyk

2020    Mróz Natalia

 

WYCHOWANKI  KLUBU  GRAJĄCE  W  KLUBACH   EKSTRAKLASY   I   I LIGII

 

Paulina Gajdosz  - Wisła Can Pack Kraków – 3 sezony w ekstraklasie i Eurolidze, dwa tytuły Mistrza Polski, Puchar Polski,                                   sędzia międzynarodowy

 

Joanna Janczyk   - I liga  Bruxela Belgia

 

Olga Biernadzka -  I liga Korona Kraków , reprezentantka Polski juniorek , brązowa i srebrna medalistka Mistrzostw                                           Polski Juniorek

 

Katarzyna Homoncik – I liga Politechnika Kraków – brązowy medal w sezonie 2017/18

 

Natalia Popiół  - I liga Politechnika Kraków , Kadra Polski U- 20

 

Sonia Frojdenfal-  I liga Polonia Warszawa

 

 

STRUKTURA   ORGANIZACYJNA  KLUBU    I PODZIAŁ NA GRUPY WIEKOWE   SEZON 18/19

 

Drużyny grające w rozgrywkach ligowych:

 

1.  II liga kobiet  /Małopolska, Śląsk, Podkarpacie, Świętokrzyskie/    trener  Tomasz Obrzut

2.  Liga juniorek U- 18   / Małopolska- Świętokrzyskie/                       trener  Tomasz Obrzut

3.  Liga kadetek A U-16 / Małopolska- Świętokrzyskie/                       trener   Leszek Obrzut

4.  Liga kadetek B U-15 / Małopolska- Świętokrzyskie /                      trener   Leszek Obrzut

5.  Liga młodziczek U-14 / Małopolska- Świętokrzyskie/                      trener   Leszek Obrzut

6.  Liga dziewcząt   U-13 / Małopolska- Świętokrzyskie /                     trener   Dawid Kopiec

7.  mini-koszykówka U-12 / Małopolska- Świętokrzyskie /                   trener   Dawid Kopiec

 

Grupy naborowe :

1. rocznik 2007        trener Dawid Kopiec

2. rocznik 2008        trener Leszek Obrzut

3.rocznik 2008-09    trener Iwona Gieniec

 

Klasy sportowe SP- 15   1.rocznik 2006   trener Leszek Rembiasz

                                        2.rocznik 2007   trener Marek Kroczek

                                        3. rocznik 2008  trener Leszek Obrzut

MIEJSCA   I    GODZINY   TRENINGÓW :

 

 Seniorki  II liga i Juniorki   hala MOSiR Nadbrzeżna  poniedziałek , piątek 19.00-20.30

                                                                                                                     środa  16.00-17.30

 

 

kadetki A, B ,młodziczki              - hala MOSiR Nadbrzeżna   wtorek, czwartek 16.00-17.30

w ramach KOSSM PZKosz          -                                                środa  14.30- 16.00  

 

 

dziewczęta i mini-koszykówka  - hala SP- 21  poniedziałek, środa, 15.00-16.30 

 

nabór  2008                                 - hala SP- 21  poniedziałek 15.00-16.30

 

nabór  2009                                 - sala SP- 15  poniedziałek  14.00-15.30

 

III. PLAN   PRACY   NA  ROK   2019

 

Udział  w  II  rundzie rozgrywek ligowych sezonu 2018/19  drużyn w 7 kategoriach wiek.

 

                                      Styczeń – marzec  2019

1. II liga – finał B

2.Międzywojewódzka Liga juniorek       U-18

3.Międzywojewódzka Liga kadetek A    U-16

4.Międzywojewódzka Liga kadetek  B    U-15

5.Międzywojewódzka Liga Młodziczek  U- 13

6.Międzywojewódzka Liga Dziewcząt     U-12

7. Mistrzostwa Małopolski w Mini-koszykówce

 

22-24.03.2019  organizacja ćwierćfinałów Mistrzostw Polski juniorek U- 18

 

12-14.04.2019 udział w ćwierćfinałach Mistrzostw Polski Młodziczek

 

20-23.06.2019  udział 3 zesp. w Międzynarodowym festiwalu Koszykówki w Klagenfurcie

 

17-24.08.2019  obóz sportowy Rajeckie Teplice

 

23.11.2019  organizacja  Turnieju mini-koszykówki – okazji 25  lecia klubu

 

                                    Październik – grudzień 2019 

I runda rozgrywek sezonu 2019/2020 – udział 7 zespołów

 

1. II liga – finał B

2.Międzywojewódzka Liga juniorek       U-18

3.Międzywojewódzka Liga kadetek A    U-16

4.Międzywojewódzka Liga kadetek  B    U-15

5.Międzywojewódzka Liga Młodziczek  U- 13

6.Międzywojewódzka Liga Dziewcząt     U-12  - dwa zespoły

7. Mistrzostwa Małopolski w Mini-koszykówce

Clipboard02.jpg
  • Facebook

INFORMACJA O KLUBIE